Do 2 hodin po narození hříbě vstane a jde se napít mleziva, které potřebuje pro odchod střevní smolky. Mlezivo klisna produkuje 3 - 5 dní po ohřebení a po tomto období se mléko upraví na stálou normu.
Je-li pěkné počasí, můžeme čtvrtý nebo pátý den po narození pustit klisnu s hříbětem do výběhu, neboť pohyb na čerstvém vzduchu a sluneční paprsky mají příznivý vliv na látkový metabolismus, vývin kostry a svalstva a na činnost srdce a plic. Také v této době můžeme pomalu začít s ochočováním. Nejlépe je ochočovat ve stáji za přítomnosti klisny, aby hříbě bylo klidné a cítilo se v bezpečí. Navykáme ho na doteky a hlazení člověkem.
hříbě potřebuje dostatek odpočinku
Zhruba od 4. týdnů můžeme učit hříbě zvedat nohy, vyškrabovat kopýtka a
mírně na ně klepat, čímž hříbě připravujeme na úpravu kopyt a podkování. Poprvé hříběti ošetříme kopyta po 3 měsících a potom následně každé 2 měsíce. Také ho učíme zvykat si na ohlávku a čištění.
A stejně jako kastrování, také značení hříbat (což jsou výžehy) provádíme zhruba u půlročních hříbat.
Krmení hříbat
V prvních dnech hříbě saje až 30x za den. Po měsíci už asi jen 8x denně a poté se interval prodlužuje na 2 - 2,5 hod. Pokud je klisna v práci, musíme provádět krátké přestávky, aby se hříbě mohlo napít.
Mladým hřebečkům podáváme syrové vejce.
Dále pak přikrmujeme:
|
|
|
|
|
|
Odstav

Komentáře
Přehled komentářů
moc se mi to líbí.chodím do ponyclubu,tak vím co se naší milované chice přihodilo!!!je mi jí moc líto!!!zdravím,všechny milovníky koní!!!
papapa :)
krása
(amy27, 21. 5. 2009 15:28)